Sen wspólny vs. sen oddzielny: co jest lepsze dla związku?

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Jednak kluczowe znaczenie ma w mieszkaniach par. A dlaczego? Pełni bowiem nie tylko rolę spokojnej przestrzeni do wypoczynku, ale również miejsca, w którym partnerzy dbają o swoją relację, spędzają wspólnie czas i dzielą się wrażeniami przeżytymi w ciągu dnia. Choć większość osób będących w związku śpi wspólnie, w jednym łóżku, nie jest to jedyne rozwiązanie! Kiedy warto spać razem, a kiedy osobno?

Dlaczego warto spać wspólnie?

Wspólny sen, w jednym łóżku, to rozwiązanie wybierane przez większość par. Jest to spowodowane kilkoma podstawowymi kwestiami:

  • bliskość emocjonalna – wspólny sen wzmacnia zaufanie i umożliwia dzielenie się przeżyciami wewnętrznymi na bieżąco;

  • wspólne nawyki – wspólna wieczorna i poranna rutyna to duża część dbania o relację. Rozmowy o dniu, medytacja, czytanie przed snem, a nawet wstawanie o tej samej porze na śniadanie – wszystko to ułatwia budowanie silnej więzi;

  • intymność – spanie w jednym łóżku sprzyja intymności fizycznej. Do stosunków dochodzi zdecydowanie częściej, a pary śpiące razem lepiej podsumowują swoje życie seksualne niż partnerzy śpiący osobno.

Oddzielny sen w związku – co warto wiedzieć?

Zdarzają się pary, które mają zupełnie różne potrzeby w zakresie snu i wypoczynku. Zdarzają się sytuacje, w których spanie w jednym łóżku wiąże się z ciągłym niewyspaniem – przynajmniej jednego z partnerów. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje kupno dwóch oddzielnych łóżek, materacy i pozostałych akcesoriów sypialnianych. Warto pamiętać o tym, że w tej sytuacji można znaleźć wiele pozytywów!

Oddzielne spanie to z pewnością dobry wybór dla par, w których jedna ze stron cierpi na bezdech senny lub ma bardzo lekki sen. Wówczas to rozwiązanie zapewni partnerom dużą ilość energii, którą będą mogli przeznaczyć na wspólne aktywności. Poza tym kłopoty, takie jak chociażby chrapanie czy ból pleców spowodowany niewygodnym materacem, nie będą stanowiły bodźca sprzyjającego powstawaniu konfliktów.

Jak urządzić sypialnię dla pary

W dobrze wyposażonej sypialni powinien znaleźć się przede wszystkim materac. Aby wybrany egzemplarz był odpowiedni, warto wziąć pod uwagę m.in. wagę partnerów. Ma ona kluczowe znaczenie pod kątem wyboru twardości materaca. Co do zasady – cięższe osoby potrzebują twardszych modeli, a lżejsze – tych bardziej miękkich. Największe wyzwanie mają przed sobą pary, w których każda z osób ma zupełnie inną wagę. Wówczas duże znaczenie ma to, aby wybrany materac cechował się wysokim stopniem elastyczności punktowej. Ten wskaźnik odpowiada za to, aby partnerzy nie odczuwali wzajemnie swoich ruchów. W ekstremalnych przypadkach można też próbować ratować sytuację stosując materace nawierzchniowe lub wybierając dwa materace pojedyncze o różnej twardości, do jednej ramy łóżka.

Sen jest ważny w życiu każdej pary. Podjęcie decyzji o wspólnym lub oddzielnym spaniu to kwestia w pełni indywidualna. Warto kierować się jedynie własnymi preferencjami i potrzebami.

Artykuł sponsorowany.

Author: woodhouse.com.pl