Jak zadbać o komfortowy sen najmłodszych?

Sen jest ważny w życiu każdego człowieka. Jednak największe znaczenie ma dla dzieci. To właśnie nocą zachodzą najważniejsze procesy rozwojowe. Co warto wiedzieć o śnie najmłodszych? Poznaj kluczowe zasady higieny snu i dowiedz się, jak dobrze wyposażyć sypialnię pociechy!

Dlaczego sen w życiu dziecka jest ważny?

Sen jest bardzo ważny dla każdego dziecka, a w szczególności dla rozwijającego się układu nerwowego. Tkanki się wówczas regenerują, a ślady pamięciowe są utrwalane i porządkowane. Nocą uwalniane są też hormony wzrostu, a układ odpornościowy jest wówczas wzmacniany. Dzieci, które śpią zbyt krótko są często marudne i osowiałe. Mogą mieć też problemy z koncentracją.

Jak długo powinny spać dzieci? Wraz z wiekiem ilość godzin, które należy spędzać w łóżku się zmniejsza. Niemowlęta mogą potrzebować nawet 17 godzin snu, podczas gdy dzieci w wieku przedszkolnym spokojnie wyśpią się w 12 godzin. Standardowy czas 8 godzin potrzebnych na regenerację osiągany jest z reguły w okolicach 13 roku życia.

Materac dla dziecka to podstawa!

Aby zadbać o komfortowy sen najmłodszych należy dobrze wyposażyć ich sypialnię. Kluczowym elementem jest wygodny materac. Jakie kryteria powinien spełniać?

  • Dopasowanie do kształtu kręgosłupa – w okresie wzrostu należy zadbać w szczególności o to, żeby kręgosłup otrzymywał wsparcie przez całą noc. Dobrze sprawdzą się więc materace z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej.

  • Bezstrefowość – dzieci w żadnym wieku nie powinny spać na materacach strefowych.

  • Higiena – materac do pokoju dziecięcego musi umożliwiać nieustanny przepływ powietrza. Ułatwia to utrzymanie higieny w łóżku. Warto zwrócić też uwagę na to, aby można było łatwo zdjąć pokrowiec i wrzucić go do pralki. Jest to szczególnie istotne dla dzieci cierpiących na alergie.

Wieczorna rutyna – jak ją zaplanować?

Jakość snu dziecka zależy też od wieczornej rutyny. Destrukcyjny wpływ na sen malucha ma kładzenie go do łóżka w napięciu i stresie. Wówczas wypoczynek nie zapewni należytej regeneracji. Warto zadbać o to, aby przed pójściem spać poświęcić trochę czasu na relaksujące czynności. Wspólne czytanie książki, łagodna muzyka czy kąpiel, mogą stać się powtarzalnym rytuałem sygnalizującym czas wypoczynku.

W pokoju dziecięcym nie powinno być rozpraszaczy. Bajki, gry komputerowe i wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne zaburzają wydzielanie melatoniny i sprawiają problemy z zasypianiem (nawet u dorosłych). Dziecko powinno spać w ciszy i ciemności. Zadbać należy również o temperaturę, która powinna oscylować w przedziale od 19 do 21 stopni Celsjusza.

Sen jest ważny w życiu każdego dziecka. Rodzice powinni dbać zarówno o wyposażenie sypialni, jak i wieczorne rytuały. Dzięki temu zapewnią swojemu dziecku dobre warunki do prawidłowego rozwoju.

Artykuł sponsorowany.

Author: woodhouse.com.pl