Dach na czasie

Nowo wybudowane domy coraz częściej zdobią innowacyjne, piękne dachy. Do niedawna najbardziej popularne były pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się dachówki cementowe.

Niczym nie ustępują one powszechnie stosowanym do krycia dachów dachówkom ceramicznym. Wykonywane są z mieszanki czterech składników. Najważniejszym z nich jest cement budowlany. Drugim materiałem jest kruszywo, które stanowi wyselekcjonowany piasek kwarcowy. Kolejnym składnikiem jest pigment nadający dachówce pożądaną barwę. Zazwyczaj są to związki zawierające tlenki chromu i żelaza. Ostatnim półproduktem jest woda. W procesie produkcji często wykorzystuje się cement szybkowiążący o krótkim czasie wiązania i niewielkiej ilości wapna.

 

Dachówki cementowe charakteryzują się długoletnią trwałością. Są mrozoodporne i cechują się małą nasiąkliwością. Dzięki dwukrotnemu malowaniu mają wyrazisty kolor. Ich chropowata powierzchnia sprawia, że są odporne na zabrudzenia. Do ich malowania stosowana jest przeważnie farba akrylowa. Nałożona na dachówki hybrydowa powłoka ułatwia spływanie wody z dachu.
Dachówki te są coraz częściej układane na dachach budynków. W sprzedaży mamy do wyboru szeroką gamę kolorów tego produktu oraz różne kształty. Najbardziej popularne to podwójna esówka i podwójna rzymska. Dachówki te są tańsze oraz lżejsze od ceramicznych. Warto zatem skusić się na pokrycie swego wymarzonego domu takim dachem.

 

Author: woodhouse.com.pl