Płyta meblowa – skonstruuj swoje własne meble

Gdy urządzamy swoje mieszkanie, bardzo często mamy konkretną wizję dotyczącą tego, co gdzie powinno stać i jak powinno to wyglądać. Gdy jednak dochodzi do kupna mebli, okazuje się, że wiele wyrobów dostępnych w sklepach nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, czy to pod względem wyglądu, czy funkcjonalności. Dlatego warto pomyśleć o samodzielnym zrobieniu przynajmniej niektórych z nich!

Co stoi za robieniem mebli samodzielnie?

Szczególnie kłopotliwe są mieszkania małe lub te nieustawne – o charakterystycznych skosach, wysokich oknach, czy nietypowym rozmieszczeniu okien i drzwi. Biorąc pod uwagę asortyment mebli dostępnych w popularnych sieciówkach – opiera się on głównie o standardowe wymiary, które nie zawsze można dopasować do swoich potrzeb. Wiele osób przyłapuje się na tym, że podczas pracy w swoim domowym biurze lubią mieć na przykład bardzo szeroki blat – taki, na którym wygodnie można odsunąć monitor, aby nie psuć wzroku, ale jednocześnie na tyle wąski, by idealnie mieścił się w niewielkiej przestrzeni razem z krzesłem. A może potrzebujesz półki, która zmieści obok siebie drukarkę i kilka segregatorów, a każdy dostępny mebel jest albo za lekki albo za płytki? Robiąc meble samodzielnie możesz mieć wpływ na wiele konkretnych cech swojego mebla. Jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań związanych na przykład ze specjalnymi zdobieniami frontów rzeźbionymi w litym drewnie, to z pewnością proste płyty meblowe i parę wkrętów doskonale sprawdzą się podczas prac nad własnymi meblami.

Czy robienie mebli wymaga dużych umiejętności?

Ważniejsze niż ścisłe umiejętności techniczne, jest dobre rozeznanie w dostępnych materiałach – rodzajach płyt meblowych, oklein, obrzeży, grubościach i długościach wkrętów i tego do jakich materiałów je stosować. W wielu przypadkach przyda się też zwykły ludzki rozsądek, aby dopasować właściwą grubość regałów – by nie był one za lekkie, jeśli planujesz trzymać na nich na przykład naczynia, ale równocześnie nie za grube, aby sama konstrukcja nie ważyła zbyt dużo, bo wtedy trudno będzie ją powiesić na ścianie. Gdy już zorientujesz się w rodzajach płyt meblowych, mocowań i wykończeń, z pewnością łatwiej Ci będzie podjąć konkretne decyzje dotyczące ostatecznego kształtu szafek, ich rozmieszczenia czy sposobu montażu na ścianie w konkretnym miejscu domu.

Jak zrobić swoje meble?

Czego potrzebujesz, aby zrobić własny regał czy biurko? Przyda Ci się na pewno dobry projekt uwzględniający wszelkie wymiary i sposoby mocowania. Narysuj go sobie jak najdokładniej. Na podstawie Twojego projektu będzie docinana płyta meblowa o odpowiednim kolorze i grubości. Sklepy, które oferują płyty meblowe podają zwykle ceny za cały duży arkusz. Zwykle do mebli potrzebujesz mniej materiału – na przykład jednego arkusza, ale w trzech różnych częściach. Zwykle jednak, nawet po doliczeniu kosztu wkrętów, uchwytów, zawiasów i innych elementów do montażu, okazuje się, że zrobione samodzielnie biurko czy regał nie tylko wyglądają pięknie, ale również zostały zrobione za bezcen, co tylko motywuje do dalszych eksperymentów!

Author: woodhouse.com.pl